Po hitrem in kampanjskem hujšanju slabe navade ostanejo

Spoznali smo vse obrambne mehanizme našega metabolizma, med in po kampanjskem hujšanju ter v primeru cikličnega hujšanja.

Sedaj pa si poglejmo, zakaj kampanjsko in hitro hujšanje ni smiselno iz drugega, morda najbolj pomembnega vidika.

Vsakdo si želi hitrega uspeha in bližnjic, še posebej pri hujšanju. Vendar se pogosto izkaže, da je tak pristop vse prej kot učinkovit – in celo kontraproduktiven. Zakaj je temu tako?

Najprej se vprašajmo:

Zakaj sploh pride do prekomerne telesne teže in odvečne maščobe?

Glavni vzrok so slabe prehranske navade in neaktiven življenjski slog. To je razlog, zaradi česar se odvečna maščoba sploh kopiči.

Prekomerna maščoba je torej le simptom. Ali želimo zgolj začasno »zdraviti« simptom, ali pa dejansko odpraviti vzroke?

Podobno kot pri trnu v prstu – lahko vzamemo protibolečinske tablete, ki bodo začasno omilile bolečino, vendar težava ne bo odpravljena, dokler trna ne odstranimo.

Ko se lotimo hujšanja hitro, kampanjsko in agresivno, morda na začetku res vidimo nekaj rezultatov. A tu se pojavi ključno vprašanje: je tak pristop vzdržen?

Lahko te zdrave navade in aktivnosti ohranjamo tudi po koncu hujšanja?

Kot smo videli, ima naše telo obrambne mehanizme, s katerimi se pripravi, da čim prej povrne izgubljeno težo, saj smatra, da smo v pomanjkanju in mora varčevati z energijo.

V kolikor kampanjsko hujšamo, “stisnemo zobe” in si potem oddahnemo ter hujšanje prekinemo, seveda lahko pričakujemo, da se bomo kmalu znašli spet na začetku.

Če torej ne uspemo zadržati nobenih novih navad in se po hitrem hujšanju zopet vrnemo na stare tirnice in k starim navadam, kaj lahko pričakujemo na dolgi rok?