Ste vedeli, da večina ljudi, ki se odloči shujšati, uspešno izgubi vsaj 10 % svoje teže?
Če so ljudje tako uspešni pri izgubi teže, zakaj se še vedno soočamo z naraščajočo težavo debelosti? Resnica je, da so ljudje sicer relativno uspešni pri hujšanju, vendar jim ne uspe ohraniti nove telesne teže.
Raziskave kažejo, da se v enem letu, približno 50–70 % ljudi ponovno zredi na prejšnjo težo. V dveh letih se na staro težo vrne kar 85 % ljudi, v treh letih pa 95 % vseh.
Tako je uspešnost diet in hujšanja le 5% !
Zakaj je temu tako? Zakaj pride do yoyo učinka po koncu?
Vsi obrambni mehanizmi našega telesa, ki smo jih spoznali v prejšnji točki, ne le, da preprečujejo izgubo telesne teže, temveč prilagodijo telo tako, da je po koncu hujšanja veliko bolj dovzetno za pridobivanje teže in nalaganje maščobe, kot je bilo pred začetkom hujšanja:
Lakota in velik apetit povzročita, da po koncu diete pojemo veliko več, kot smo pojedli tudi pred samo dieto, naš metabolizem pa je veliko nižji kot prej. To skupaj povzroči, da zelo hitro pridobivamo izgubljeno težo nazaj. Da pa je jojo učinek še večji, ima naše telo še en obrambni mehanizem v rokavu:
Pri hujšanju je običajno tako, da ko izgubljamo maščobo, maščobne celice dejansko ne izginjajo temveč se le zmanjšajo. Če se po koncu ponovno zredimo, se vrnejo na začetno velikost. V primeru pretiranega hranjenja takoj po koncu hujšanja (zaradi padca metabolizma + hormonov lakote), pride do nastanka majhnih, novih maščobnih celic! Posledica tega je, da imamo na koncu več maščobnih celic, ki imajo potencial velike rasti, hkrati pa je hujšanje v bodoče še težje.
Nekatere raziskave kažejo, da se ta maščoba nalaga predvsem na trupu oz. trebuhu, kar je seveda dodatna slaba novica.
Sliši se slabo kajne? In tudi je…
Poglejmo še enkrat primer hujšanja. Oseba ima celotno dnevno porabo energije 2000 kalorij. Začne s hujšanjem in zmanjša vnos na 1400 kalorij na dan, kar ustvari 600 kCal primanjkljaja, s čimer izgublja težo. Slej ko prej zaradi padca metabolizma in manj gibanja doseže plato (hujšanje se ustavi). Celotna dnevna poraba energije je sedaj 1400 kalorij (prej 2000kcal).
Oseba je morda zadovoljna s svojo novo težo in preneha s hujšanjem, ali pa jo življenje in stres prisilita, da prekine.
Zaradi povišanih hormonov lakote začne jesti celo več kot prej, npr. 2200 kalorij na dan, kar ustvarja 800 kalorijski presežek, saj si metabolizem ne opomore in ostane počasnejši.
Povrh vsega raziskave kažejo, da se v fazi, takoj po hujšanju, ustvarja več novih maščobnih celic, kar pomeni, da bo oseba na dolgi rok verjetno presegla prvotno težo.
Čeprav je oseba “uspešno” shujšala in v našem primeru izgubila 8kg, lahko res rečemo, da je bilo hujšanje uspešno, če se ne le vrne na stare tire, temveč dodatno pridobi še kakšno maščobno celico in kilogram?
Hujšanje ni nekaj, kar lahko jemljemo zlahka; potreben je pravilen pristop, ki ne omogoča le učinkovite izgube teže, temveč tudi ohranjanja novo težo po koncu. Če tega ne storimo pravilno, hujšanje ne bo samo neuspešno, temveč bo prineslo še več težav kot pred začetkom.