Zakaj se telo bori proti izgubi kilogramov?

Človeško telo je skozi evolucijo razvilo izjemno učinkovit mehanizem za shranjevanje energije v obliki maščobe, da bi preživelo obdobja pomanjkanja hrane. Ko je bilo hrane dovolj, je telo presežek kalorij shranilo kot maščobo, ki je služila kot zaloga za čas lakote. V današnjem svetu, kjer je hrana dostopna 24/7 in je telesna aktivnost zmanjšana (sedenje, delo, avto), pa ti mehanizmi delujejo proti nam. Telo še vedno deluje, kot da nas čaka obdobje pomanjkanja, zato stalno kopiči maščobo, ki vodi v debelost.

Homeostaza in “točka udobja” telesne teže

Telo teži k ohranjanju notranjega ravnovesja, kar imenujemo homeostaza. Zunanje okolje ves čas poskuša vplivati na naše telo, ta pa svoje notranje ravnovesje ohranja z različnimi mehanizmi. Znani primeri homeostaze so telesna temperatura, ki jo telo ves čas želi ohranjati optimalno, krvni sladkor, krvni tlak in različni hormoni. Naše telo si izbere “točko udobja“, ki jo zazna kot optimalno in se trudi vsako odstopanje vrniti nazaj na to vrednost. Enako pa velja tudi za našo telesno težo.

Ko začnemo izgubljati telesno težo, telo dojema hujšanje kot grožnjo preživetju in začne aktivirati različne obrambne mehanizme, ki jih bomo spoznali v nadaljevanju. Naši možgani ne znajo razlikovati med namerno izgubo teže, ko hujšamo in izgubo teže zaradi stradanja. Na žalost maščobo dojema kot zalogo energije, ki je nikoli ni preveč.

Kako možgani reagirajo na hujšanje?

Imamo prav poseben del možganov, ki nas motivira, da jemo, tako kot na primer za dihanje in reprodukcijo. To so dejavnosti, ki so nujno potrebne za naše preživetje. Medtem ko dihamo samodejno, se moramo prehranjevati zavestno. Ko hujšamo, telo to pogosto dojema kot grožnjo lastnemu obstanku. Naš metabolizem poveča apetit in zmanjša sposobnost racionalnega razmišljanja (da je hujšanje zdravo) zaradi hormonskih sprememb. Naši možgani, še posebej deli, ki so odgovorni za motivacijo in občutek nagrade, nas silijo, da pojemo vsaj toliko hrane, da ohranjamo telesno težo.

Naše telo torej dojema hujšanje kot obdobje stradanja in pomanjkanja, kar sproži različne obrambne mehanizme za ohranjanje energije in vzdrževanje telesne teže.

V nadaljevanju si bomo pogledali kaj točno so obrambni mehanizmi in kako vplivajo na naš metabolizem med hujšanjem, po hujšanju in ob ponovnem hujšanju.