Zakaj je težko shujšati: #2 – Yoyo efekt kot posledica obrambe
Ste vedeli, da večina ljudi, ki se odloči shujšati, uspešno izgubi vsaj 10 % svoje teže?
Če so ljudje tako uspešni pri izgubi teže, zakaj se še vedno soočamo z naraščajočo težavo debelosti? Resnica je, da so ljudje sicer relativno uspešni pri hujšanju, vendar jim ne uspe ohraniti nove telesne teže.
Raziskave kažejo, da se v enem letu, približno 50–70 % ljudi ponovno zredi na prejšnjo težo. V dveh letih se na staro težo vrne kar 85 % ljudi, v treh letih pa 95 % vseh.
Tako je uspešnost diet in hujšanja le 5% !
Zakaj je temu tako? Zakaj pride do yoyo učinka po koncu?
Vsi obrambni mehanizmi našega telesa, ki smo jih spoznali v prejšnji točki, ne le, da preprečujejo izgubo telesne teže, temveč prilagodijo telo tako, da je po koncu hujšanja veliko bolj dovzetno za pridobivanje teže in nalaganje maščobe, kot je bilo pred začetkom hujšanja:
- Padec dnevne porabe energije oz. metabolizma – po koncu hujšanja je naša dnevna poraba veliko manjša kot prej.
- Padec mišične mase kar še dodatno zniža dnevno porabo energije.
- Telo izboljša sposobnost maščobnih celic, da absorbirajo hranila, kar poveča učinkovitost shranjevanja energije (maščobe).
- Izločanje leptina upade – veliko bolj smo lačni.
Sliši se slabo kajne? In tudi je…
Hujšanje ni nekaj, kar lahko jemljemo zlahka; potreben je pravilen pristop, ki ne omogoča le učinkovite izgube teže, temveč tudi ohranjanja novo težo po koncu. Če tega ne storimo pravilno, hujšanje ne bo samo neuspešno, temveč bo prineslo še več težav kot pred začetkom.
Poglejmo si primer jo-jo efekta:
Predstavljajmo si Matejo, ki ima celotno dnevno porabo energije 2000 kalorij. Začne s hujšanjem in zmanjša vnos na 1400 kalorij na dan, kar ustvari 600 kCal primanjkljaja, s čimer izgublja težo. Če začne pri 80 kilogramih, morda izgubi 8 kilogramov, preden doseže “plato” o katerem bomo kasneje še veliko govorili. Ko se metabolizem prilagodi, zaradi svojega obrambnega mehanizma, postane njena celotna dnevna poraba energije 1400 kalorij (prej 2000kcal), kar pomeni, da ob istem vnosu kalorij, ne bo več hujšala.
Mateja je morda zadovoljna s svojo novo težo in preneha s hujšanjem, ali pa jo življenje in stres prisilita, da prekine.
Zaradi povišanih hormonov lakote začne morda jesti celo več kot prej, npr. 2200 kalorij na dan, kar ustvarja 800 kalorijski presežek, zaradi česar hitro pridobi težo nazaj. Poleg tega raziskave kažejo, da se v fazi, takoj po hujšanju, ustvarja več novih maščobnih celic, kar pomeni, da bo Mateja na dolgi rok verjetno presegla prvotno težo.
Lahko po tem rečemo, da je Mateja uspešno shujšala ali ne?